Jak szukać

Od wielu lat Polacy jeżdżą po całym niemal świecie aby eksplorować jaskinie lub zwiedzać te już poznane. Naszym celem jest zbudowanie katalogu wypraw jaskiniowych, w których uczestniczyli Polacy – zarówno tych organizowanych przez Polaków jak też takich, w których tylko uczestniczyli.

Zdajemy sobie sprawę, że to przedsięwzięcie na długie lata. Liczymy na pomoc organizatorów wypraw oraz osób prowadzących klubowe archiwa.

Prosimy także o zgłaszanie zauważonych nieścisłości poprzez formularz kontaktowy, co pomoże nam w uzupełnianiu opisów wypraw.

 

Podstawą do budowy katalogu jest baza danych przygotowana przez Zbyszka Szczepkowskiego. Nie sposób przecenić ogromnego wkładu pracy, który włożył w budowę bazy. Powstawała ona kilkanaście lata temu, kiedy możliwości techniczne były o wiele uboższe niż dziś, wymaga więc uzupełnienia i rozbudowania. Jest to jednak solidny szkielet a Zbyszek będzie współpracował z Fundacją kontynuując rozpoczęte wiele lat temu dzieło.

 

Katalog został już uzupełniony o opisy wypraw organizowanych przez … za sprawą Mariusza Poloka, który przygotował je z okazji jubileuszu klubowego.

Do opisów wypraw można dołączyć dłuższe sprawozdania, plany odkrytych jaskiń lub zdjęcia – im więcej takich materiałów umieścimy w katalogu, tym będzie ciekawszy. Wszak mamy się czym chwalić.

 

Z katalogu wypraw można korzystać na dwa sposoby.

Pierwszy to korzystanie z zakładki Wyprawy oraz bocznego menu, w którym można wyszukać wyprawy znając kraj, rejon i rok. Można też przeglądać jaką działalność Polacy tam prowadzili.

 

screenshot2

Innym sposobem szukania jest skorzystanie z wyszukiwarki umieszczonej w prawym górnym rogu, jak pokazano na zdjęciu poniżej. Tam można szukać po nazwie jaskini czy masywu, nazwisku uczestnika, roku itp.

 

screenshot

Mam nadzieję, że w miarę rozwoju, baza ułatwi poszukiwania informacji o rejonach jaskiniowych, które warto odwiedzić.